samochód

Opony wielosezonowe – porady

Każdy kierowca dbający o swoje bezpieczeństwo,a także bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu drogowego z pewnością dużo wie na temat wymiany opon zimowych oraz opon letnich. Okres wymiany opon letnich na opony zimowe nie jest do końca dokładnie określony. Opony zimowe powinno się zakładać na koło, gdy temperatura na zewnątrz przez kilka kolejnych dni spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Niektórzy kierowcy nie zmieniają opon na sezonowe, a jeżdżą na oponach wielosezonowych, które, według nich, spełniają wymogi zarówno opon letnich jak i opon zimowych.

 

Nie jest to do końca  prawdą,  bo mieszanka z której zrobione są opony zimowe, jest inna niż ta w oponach wielosezonowych. Stosowanie opon wielosezonowych w zimie zamiast opon zimowych nie jest zakazane, jednak takie opony mogą zakładać kierowcy, którzy jeżdżą niewiele, po mieście, gdzie  śnieg z ulic jest natychmiast sprzątany. Uniwersalne opony jakoś tam odprowadzają wodę i błoto pośniegowe, ale wyprawa na nich poza miasto, w teren górzysty, to wielkie ryzyko. Dlatego wszyscy mądrzy kierowcy wiedzą, że aby bezpiecznie dotrzeć do celu należy w zimie zmienić opony z jakichkolwiek innych na opony zimowe. To gwarantuje,  oczywiście przy rozsądku i rozwadze, szczęśliwe dotarcie do celu podróży. Dlatego każdy kto kiedykolwiek znalazł się w trudnej sytuacji drogowej spowodowanej na przykład przez oblodzenie drogi lub mokrej drogi.

 

Z pewnością można stwierdzić, że opony zimowe już niejednego wyratowały z opresji i trudnej sytuacji drogowej. Popularność opon zimowych rośnie z każdym kolejnym sezonem. W przypadku aut firmowych nie ma wątpliwości: samochodami jeżdżą pracownicy i priorytetem powinno być ich bezpieczeństwo. Wymiana opon z letnich na opony zimowe jest więc koniecznością. Większość dróg państwowych i ulic w miastach jest odśnieżana na czas. Kierowcy jeżdżą więc po suchym, ewentualnie wilgotnym asfalcie. To nieprawda, że w takiej sytuacji z powodzeniem wystarczają opony letnie.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *