samochód

Opony a temperatura

Każdy samochód aby był bezpieczny powinien mieć w odpowiedni sposób przygotowane ogumienie, dlatego też gdy jest już jesień i zbliża się zima bardzo ważna jest wymiana opon na opony zimowe. Czym opony zimowe różnią się od opon letnich? Oczywiście jest wiele czynników, które mają wpływ na ten fakt, a do jednego z najważniejszych zalicza się inna budowę. Najpierw należy wyjść od tego kiedy powinniśmy wymienić opony na zimowe. Opony zimowe powinny być zmienione, kiedy temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni . Ze opony zimowe są przydatne już wtedy, można się przekonać wracając nad ranem do domu kiedy występują pierwsze przymrozki.

 

Często w tym okresie dzienna temperatura jest o wiele wyższa. Dlatego też błędem jest branie pod uwagę średniej temperatury w ciągu doby. Dlatego tak ważne jest by zdawać sobie sprawę jaka temperatura jest kiedy jeździmy naszym samochodem, a nie jaką widzimy w serwisach pogodowych i w programach telewizyjnych. Kiedy rano wyjeżdżamy do pracy lub wracamy wieczorem do domu temperatury często mogą być minusowe lub oscylować wokół . Tak więc najważniejszym czynnikiem jest temperatura minimalna czyli najpewniej występująca w nocy lub nad ranem i to ona powinna wskazywać na to czy już zmienić opony na opony zimowe.

 

Wiadomo, że samochód na oponach zimowych o tej porze roku to samochód o wiele bardziej bezpieczny. Dlaczego opony zimowe są tak przydatne o tej porze roku? Wiadomo, że droga hamowania na każdej powierzchni jest inna. O wiele szybciej wyhamujemy na drodze suchej niż na mokre już nie mówiąc o oblodzonej. Ponoć najgorsze są właśnie nie te do końca oblodzone ponieważ kierowcy nie mający opon zimowych bardziej uważają na takich drogach, a gdy mówimy o kierowcach, którzy późną jesienią nie zmienili opon na opony zimowe to dla nich nawet najmniejszy niepozorny przymrozek będzie bardzo niebezpieczny. Dlatego zawsze dbajmy o to by na czas zmieniać opony zimowe i żeby aura nas nie zaskoczyła nigdy ponieważ jest to bardzo ważne dla każdego uczestnika ruchu drogowego.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *