samochód

Opony a bezpieczeństwo

Każdy kto jest kierowcą i na co dzień używa samochodu pewnie nie raz spotkał się z trudną sytuacją drogową, która miała miejsce w zimie. Czasami wyszedł z chwilą refleksji co by było gdybym nie miał opon zimowych. Czy sytuacja potoczyłaby się inaczej? Odpowiedź jest prosta. Najpewniej tak. Jest tak ponieważ opony zimowe w bardzo znaczący sposób zwiększają bezpieczeństwo na drogach i zmniejszą drogę hamowania. Niejednej osobie uratowały one życie. A za tym wszystkim idzie fakt, że samochód na oponach zimowych o tej porze roku to samochód o wiele bardziej bezpieczny. Dlaczego opony zimowe są tak przydatne w zimie i dlaczego nie należy na nich oszczędzać? Wiadomo, że droga hamowania na każdej powierzchni jest inna.

 

O wiele szybciej wyhamujemy na drodze suchej niż na mokre już nie mówiąc o oblodzonej. Ponoć najgorsze są właśnie nie te do końca oblodzone ponieważ kierowcy nie mający opon zimowych bardziej uważają na takich drogach, a gdy mówimy o kierowcach, którzy późną jesienią nie zmienili opon na opony zimowe to dla nich nawet najmniejszy niepozorny przymrozek będzie bardzo niebezpieczny.  Czasami lepiej jest się zdecydować na wymianę opon już w październiku. Dlatego zawsze dbajmy o to by na czas zmieniać opony zimowe i żeby aura nas nie zaskoczyła nigdy ponieważ jest to bardzo ważne dla każdego uczestnika ruchu drogowego.

 

Opony zimowe wykonane są ze specjalnych materiałów pozwalających zapewnić doskonałą przyczepność w niskich temperaturach, a większość producentów opon dodaje do mieszanki bieżnikowej krzemionkę oraz składniki przeciw starzeniu celem przedłużenia żywotności opon zimowych. Opony zimowe wykazują swoją skuteczność w niskich temperaturach nawet na suchym asfalcie. Badania wykazały ,ze właśnie na nim droga hamowania skraca się nawet o 30%. Opon zimowych można używać też latem, ale pamiętać należy o  bardzo szybkim ich zużywaniu się w wysokich temperaturach. Dlatego znając charakterystykę opon zimowy i wiedząc ile wnoszą one bezpieczeństwa w nasze życie postarajmy się je zamontować tak szybko jak to tylko możliwe przed zbliżającą się zimą.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *